5,5 órás kirándulás
Theresienstadt – Félnapos kirándulás Prágából
Terezín (Theresienstadt) hatalmas fellegvára több mint 4 km-es falakkal eredetileg egy katonai helyőrség és erőd volt, amelyet II. József császár épített a 18. században, és védekezésre használták a porosz agresszió ellen. A második világháború alatt a nácik Terezint tranzittáborként és a prágai Gestapo börtöneként használták. Emlékezzen a zsidók szomorú történetére a gettómúzeumban, ahová több mint 150 000 zsidót küldtek, és bár ez nem volt megsemmisítő tábor, a háború végén mindössze 17 247 túlélő volt.
Privát túra részletei
Az ár nem tartalmazza: Terezín belépődíjakat. A Terezín Memorial belépődíja személyenként 160 és 210 CZK között mozog, és közvetlenül az ügyfélnek kell fizetnie.
Az ár tartalmazza: oda-vissza transzfer Prágából a szállodába, várakozási díjat Terezínnél és opcionális autóút Terezínből Litoměřicébe (Terezíntől 3 km-re északra). Litoměřice jó hely ebédelni (a téren jó éttermek közül lehet választani), mivel Terezínben nagyon korlátozott az étkezés.
Ajánlott: csoportoknak, pároknak, diákcsoportoknak, időseknek és egyedülállóknak.
Utazási idő (egyirányú): kb. 45-50 perc.
Látogatói információk : a Gettó Múzeumban és a Kiserődben olyan üzletek találhatók, amelyek több nyelvű olvasnivalót kínálnak.
Terezín emlékmű
Több mint 150 000 férfit, nőt és gyermeket deportáltak Terezínbe Csehországból, Németországból, Ausztriából, Hollandiából, Dániából, Szlovákiából és Magyarországról; 35 000-en haltak meg.
Tanúi lehet a foglyok közös helyiségeinek, amelyek talán akkorák, mint egy 25-30 fő befogadására alkalmas, kétkocsis garázs, elektromos áram és folyóvíz nélkül – az „izolálócellák” helyiségei elég nagyok ahhoz, hogy egy 2 külön ágyat elférjen, nem túl sok más. Az erőd melletti temető is látható, ahol több ezer politikai foglyot temettek el. Valamint egy zsidó múzeum állandó kiállítással a gettó történetét bemutató dokumentumfilmekkel és egy német propagandafilmmel a világ közvéleményének megtévesztésére.
Terezín nagyon intenzív élmény lesz, mindennek a középpontjában, amit a holokausztról szóló filmekben láttál és könyvekben olvastál. Segít abban is, hogy új nézőpontból szemlélje saját élete eseményeit; Prágába látogatva szakadjon el a gyönyörű várostól, és töltsön el egy napot Terezinben, ezt soha nem szabad elfelejtenünk!
Látva a tábort
Ha bejutott a Major Fortressbe, azonnal lenyűgözik a zord, sima utcák. Közvetlenül a központi tér mellett található a gettómúzeum, amely a nácizmus felemelkedését és a tábor életét mutatja be. A kiállításokat leíró angol füzetek rendelkezésre állnak. Az Ohre folyón átívelő főerődtől 10 perces sétára található a Kiserőd. Az erőd főbejárata előtt található a Nemzeti Temető, ahová a tömegsírokból exhumált holttesteket temették el. Ahogy belépsz a főkapun, a felette lévő tábla, az ARBEIT MACHT FREI (A munka szabaddá tesz), komor hangot ad. Sétálhat a börtönlaktanyokon, a kivégzőhelyeken, a műhelyeken és az elkülönítő cellákon.
Terezín a második világháború után
A németek meghódolása után a kis erődítményt német nemzetiségűek internálótáboraként használták. Az első foglyok 1945. május 10-én érkeztek meg. 1948. február 29-én kiengedték az utolsó német foglyokat, a tábort pedig hivatalosan bezárták. Egyrészt az internált németek egykori nácik voltak, mint Heinrich Jöckel, Terezín egykori parancsnoka és más SS-tagok. Másrészt az internáltak nagy csoportját tartóztatták le egyszerűen német állampolgárságuk miatt, köztük 12 éves vagy idős fiúkat.
A tábor első szakaszában, amely 1945 júliusáig tartott, a halálozás magas volt a betegségek, az alultápláltság és az egyszerű gyilkosságok miatt. Ebben az időszakban a tábor parancsnoka Stanislav Franc volt, aki 1944 óta a nácik alatt a tábor foglya. A bosszú szelleme vezérelte, és eltűrte, hogy az őrök bármilyen rossz bánásmódban részesüljenek a foglyokkal.
1945 júliusában a tábor a cseh Belügyminisztérium irányítása alá került. Az új parancsnok Kálal Otakar lett. 1946-tól a fogvatartottakat fokozatosan Németországba szállították, Terezín pedig egyre inkább a csehországi németek németországi kényszervándorlásának központjává vált.
Terezín, mint a németek internálótáborának történetét manapság egy kis kiállítás idézi fel.
Lidice
Lidice egy kis falu Prága közelében. Ez a hely az 1942-es év drámai eseményeihez is kapcsolódik. 1942 májusában cseh partizánok megölték a terezíni zsidó koncentrációs tábort létrehozó SS-Obergruppenfuhrer R. Heydrich német protektort, és a Gestapo vadászni kezdett rájuk. Bár nem volt elegendő bizonyíték a lidicei polgárok érintettségére, a nácik úgy döntöttek, hogy porig égetik a falut. A férfiakat lelőtték, a nőket és a gyerekeket koncentrációs táborokba vitték, néhány gyereket német családokhoz adtak átnevelésre. Meglátogatja a Lidice Emlékművet és egy kis múzeumot a rózsaparkban a tragédia helyszínén.
Ha kívánja, egy terezíni látogatást kombinálhat egy kirándulással a Lidice-emlékműhöz. Árajánlatért kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot.